Svensk Elitfotboll medverkade under årets upplaga av Almedalen i ett panelsamtal arrangerat av Trelleborgs kommun på temat Samhällsengagemang genom fotboll.
– Fotbollen har en stark roll och ett ansvar att använda det på ett klokt sätt, säger Beatrice Clarke till Trelleborgs kommun.

Svensk Elitfotboll representerades i panelsamtalet av hållbarhetsansvarige Beatrice Clarke. Medverkade gjorde även Mattias Kronvall, klubbdirektör i Trelleborgs FF, Magdalena Nour, hållbarhetsansvarig i Malmö FF, Christian Dahl, tillväxt- och näringslivsdirektör på Trelleborgs kommun och Mirja Ullvig, biträdande tillväxt- och näringslivsdirektör på Trelleborgs kommun. Mycket av samtalet handlade om hur fotbollen kan bidra till ett mer hållbart samhälle.

– Elitfotbollen är mer än bara matcher och resultat. Vi har en viktig roll i människors liv, och vi vill använda den till att göra skillnad, säger Mattias Kronvall.

Utöver panelsamtalet med Trelleborgs kommun så deltog Beatrice Clarke också på event med Svenska Fotbollförbundet och Rättighetsbyrån i samband med Almedalsveckan. Allt för att få inspiration, härliga möten, byta erfarenheter, kunskap och förhoppning om nya relationer och samarbeten.

– När jag nu lämnar Almedalen 2025 är jag övertygad om att det finns hopp om nya, intressanta partnerskap som löper både naturligt samt över gränserna för det finns idag ingen annan väg. Vi lever just nu i vårt tids största misslyckande där vi har barn och unga som växer upp i farliga sammanhang och i otrygga miljöer. Vi med fotbollens kraft kommer göra allt för att vara en bidragande samhällskraft med klubbarna som representerar Svensk Elitfotboll, Allsvenskan och Superettan. Och vi är som mest framgångsrika när vi arbetar tillsammans i starka partnerskap med offentlig sektor, näringslivet och ideell sektor, menar Beatrice Clarke.

Även Anders Wikström, ansvarig för integritetsfrågor på Svensk Elitfotboll medverkade i årets Almedalen. Anders deltog inte i panelsamtal men besökte många intressanta seminarier med nya och gamla relationer, bland annat ett seminarium om spelansvar och olicensierat spel, vilket i sin tur gjorde att Anders blev inbjuden till en Sustainable Gambling-konferens i Bryssel i höst.